background

Sıkça Sorulan Sorular

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik özelliklerdir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucunda da oluşabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi 6 ila 9 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Operasyon sonrasında ekim alanında kabuklanmalar görülür. Bir hafta süre ile günde bir kez başını yıkayarak 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. 1. Ayında ekilen saç kılları çoğunlukla dökülür. Tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürer. Bu zaman diliminde kişi ekim öncesi görünümündedir. Değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. İlk 6 ayda ekilen saçların %50 ila 60 ı çıkar. Tamamının çıkması 1 yıldır.

Nakledilen saç kökleri dökülmemeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup; steril koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; lokal anestezi ile yapılan son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyar ise; İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir.

Ekimin sonucu tamamen tekniğe ve Donör bölgeden alınan greftler in kalitesine(yoğunluk,incelik veya kalınlık)göre bununla beraber doğru planlama yapılarak en doğru şekilde yönlerine göre açılan kanallara yapılan ekime bağlıdır.

Saç dökülmesinin nedeni tam tespit edildikten sonra tedavi edilebilir. Doktorun belirleyeceği tedavi protokolüne göre saç dökülmesi engellenir ve mevcut saçların hacmi arttırılabilir.

Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.

Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur.

Hayır, saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Evet, saç ekimi işlemi kadınlar için de yapılmaktadır.

Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir.

Saç kökü klonlaması ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

Hayır, yapılamayabilir. Saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir .

Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve aminoasitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan vitamin desteği de önerilmektedir.

Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilir.

Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir yöntem “Folicular Unite Exraction” yani FUE yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış non androjenik olarak adlandırılan saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan foliküler ünitelerin kişiye özel mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir.İhtiyaca ve isteğe göre DHİ tekniği uygulanabilir.Zaman olarak avantajlı dır.Kişini saçlarını kesmedenve kanal açılmadan greftlerin tek seferde deriye nakledilmesine olanak tanır.